Van-e élet a 'halál' után? Van-e élet egy olyan veszteség után, amely az addigi világunkat darabjaira töri - amelybe kicsit mi is belehalunk? Hogyan élhetünk tovább, amikor személyes világunk egy fontos része elveszik? Egy szeretett személy, egy család, egy lakóhely, egy munka vagy az egészségünk. Amikor a jövőképünk darabjaira hullik szét, az utunk ködössé válik. Hogyan tovább? Merre induljunk? Beragyoghatja még ezt az utat napfény?
Végezz velem egy gyors gondolatkísérletet! Gondolj az öt legfontosabb dologra, ami az életedben történt! Ne cenzúrázd, hogy mik jutnak eszedbe, csak hagyd, hogy megjelenjenek, függetlenül attól, hogy mennyire jelentősnek vagy jelentéktelennek tűnnek. Ha megvan, vizsgáld meg ezeket az eseményeket! Van köztük olyan, ami negatív eseményhez kapcsolódik? Nehéz, felkavaró vagy akár traumatikus körülményeket tükröz? Ha igen, gondolj rá, miközben tovább olvasol.
A poszttraumás növekedés az a pozitív pszichológiai változás, amelyet egyes személyek egy életválság vagy traumatikus esemény után tapasztalnak. A poszttraumás növekedés nem tagadja a mély fájdalmat, hanem inkább azt állítja, hogy a csapások akaratlanul is eredményezhetnek változásokat önmagunk, mások és a világ megértésében. A poszttraumás növekedés valójában együtt létezhet a poszttraumás stressz zavarral.
A poszttraumás növekedés megértése
A jelenséget Richard Tedeschi és Lawrence Calhoun pszichológusok írták le az 1990-es években. Kutatásaik alapján a páros a növekedés öt kategóriáját írta le, amelyek idővel jelentkeznek: (1) A traumát túlélők felismerik az új lehetőségeket, prioritásokat vagy alternatív életutakat. (2) Erősebb kapcsolatokat alakítanak ki szeretteikkel, valamint azokkal az áldozatokkal, akik hasonlón szenvedtek. (3) Saját belső erő tudatosítása, hiszen tudják, hogy hatalmas nehézségeket győztek le. (4) Mélyebb megbecsülést éreznek az élet iránt. (5) A valláshoz és a spiritualitáshoz való viszonyuk megváltozik és fejlődik.
Miért történik a poszttraumás növekedés?
Az életválságok szeizmikus események. Mint a földrengések, képesek megingatni az emberek berögzült hiedelmeit, és arra kényszerítik őket, hogy teljesen új módon gondolkodjanak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. A traumatikus eseménnyel való szembesülés és annak értelmezésének kísérlete ezért erőteljes gondolkodásbeli változásokhoz vezethet.
Mennyire gyakori a poszttraumás növekedés?
Nem mindenki tapasztalja meg a poszttraumás növekedést, aki traumát szenved el, ám azok, akik igen, a változások életre szólóak lehetnek. Bár a pontos szám nem ismert, a kutatók becslése szerint a traumát túlélők fele-kétharmada tapasztalhat meg poszttraumás növekedést.
Kiknél a legvalószínűbb a poszttraumás növekedés?
Bizonyos jellemzők valószínűbbé teszik a poszttraumás növekedés bekövetkezését: Azok, akik átélik, nagyobb valószínűséggel nők, a trauma idején felnőttek, és az élményekre való nyitottság és az extraverzió jellemzi őket.
Miben különbözik a poszttraumás növekedés a rezilienciától?
A poszttraumás növekedés túlmutat a reziliencián. A kihívást jelentő körülményeken való kitartás helyett inkább a reflexió, a növekedés és a valódi perspektívaváltás képességét jelenti. Egy rákos megbetegedéssel vívott kimerítő küzdelem túlélése például arra késztethet valakit, hogy otthagyja a munkáját, és az életét a rák elleni küzdelemnek szentelje. Megtapasztalhatja az élet újfajta megbecsülését, a saját értékei iránti elkötelezettséget és a szeretteivel való mélyebb kapcsolatot.
A növekedés előmozdítása a trauma után
Azok a traumát túlélők, akik a növekedést szeretnék elősegíteni, arra törekedhetnek, hogy feldolgozzák az élményt, ha már eltávolodtak tőle: szinte lehetetlen fejlődni egy válság közepén, de az azt követő reflexió megalapozhatja a növekedést. A túlélők feltárhatják, hogy az élmény hogyan változtatta meg a gondolkodásmódjukat, tudják-e értékelni az életet új módon, elmélyültek-e a kapcsolataik, vagy kialakítottak-e magukban új spirituális érzést .
Hogyan tudunk fejlődni a stresszes helyzetekből?
Az a nézet, hogy a stressz káros, további terhet jelenthet, további stresszt a stressz miatt. De vannak módok arra, hogy megváltoztassuk a gondolkodásmódunkat, hogy hasznosítsuk a stressz előnyeit. Figyelj a stresszt kísérő növekedési lehetőségekre, és válaszd azokat a helyzeteket, amelyek számodra személyes értékkel bírnak. Keretezd újra, hogyan érzékeled a stresszforrást, és szabályozd a fiziológiai reakciókat, például légzőgyakorlatok elvégzésével.
Mi van, ha nem vagyok képes növekedést elérni a traumámból?
Sokan nem tapasztalnak pozitív hozadékot egy traumatikus élményből - és ez rendben is van. Ők egyszerűen dolgozhatnak azon, hogy feldolgozzák az élményt, és megfékezzék a mindennapi életre gyakorolt hatását. A PTSD hatékony terápiái közé tartozik a hosszan tartó expozíciós terápia és a kognitív feldolgozó terápia. Az új kutatások kezdik feltárni azokat a neurobiológiai jellemzőket, amelyek hamarosan segíthetnek a PTSD megelőzésében és gyógyításában.
Hogyan segíthetnek a terapeuták a klienseknek a poszttraumás növekedés elősegítésében?
A szakembereknek ügyelniük kell arra, hogy a kliensekkel a jelenlegi gondolkodásmódjukban foglalkoznak, és kerüljék a szenvedésük minimalizálását vagy a gyakorlatias megoldások elhamarkodását. A poszttraumás növekedés koncepcióját azonban óvatosan és fokozatosan bevezethetik azáltal, hogy segítenek a klienseknek reflektálni az élményeikből származó felismerésekre, például, hogy rájöttek, hogy erősebbek voltak, mint gondolták korábban, vagy hogy megváltoztatták az életük prioritásait.
Visszatérve: van-e élet a 'halál' után? Van-e élet egy olyan veszteség után, amely az addigi világunkat darabjaira töri - amelybe kicsit mi is belehaltunk? Igen, van - igen, lehet. A válságok a személyes fejlődés lehetőségét hordozzák magukban.
Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
CSATLAKOZZ A KÖNYVKLUBHOZ:
Mivel is kezdhetnénk jobban az új évet, mint egy nagyszerű döntéssel? Hiszen "dönthetünk úgy, hogy az örömöt és a szabadságot választjuk"....
Gyertek, beszélgessünk januárban 'A döntés' című könyvről! Neked mit adott? Mivel értesz egyet? És mivel nem?
A könyvklub havonta egyszer "ül" össze online, a részvétel ingyenes. A beszélgetés, az eszmecsere egy zárt online csoportban folytatható.
További könyvek az év során:
Szemben a nappal · Irvin D. Yalom
Mégis mondj igent az életre! - Viktor E. Frankl
Menekülés a szabadság elől - Erich Fromm
Tudatállapotok szivárványa - Feldmár András
Az ajándék - Edith Eva Eger
Farkasokkal futó asszonyok - Clarissa Pinkola Estés
Normális vagy - Máté Gábor
A meghasadt én - R.D. Laing
Kreativitás - Csíkszentmihályi Mihály
Most vagy soha - Feldmár András
A szent és a profán - Mircea Eliade
Az öröm művészete - Csíkszentmihályi Mihály
Olvass tovább: https://www.drbernadettbalazs.com/post/konyvklub-a-dontes-edith-eva-eger
Comments