top of page
Search
Writer's pictureDr Bernadett Balazs

Mennyire vagy narcisztikus? Teszteld magad!

Updated: Dec 27, 2024


nárcisztikus, narcisztikus, narcizmus, teszt, Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online

A narcizmus nem egy negatív pszichológiai terminus, hanem egy spektrum mentén értelmezhető. Te hol állsz ezen a skálán? Teszteld magad!


Készíts elő egy papírt és egy ceruzát, és írd fel a tételek sorszámát 1-30-ig. Majd a sorszámok mellé egy 1-től 5-ig terjedő skálán jelezd, hogy mennyire értesz egyet egyes tételekkel, ahol

1 = egyáltalán nem értek egyet;

2 = nem értek egyet;

3 = semleges;

4 = egyetértek;

5 = teljesen egyetértek.


1. A bókoktól kényelmetlenül érzem magam.

2. Idegesít, ha valaki úgy jut előre, hogy ő a sztár.

3. Kihagytam már lehetőségeket, mert kényelmetlenül érezném magam, ha magamat jelölném (pl. előléptetésre vagy vezetői pozícióra).

4. Néha azért nem mondom el az ötleteimet, mert valaki másé jobb lehet.

5. Gyakran engedek mások véleményének.

6. Aggódom amiatt, hogy mások mit gondolnak rólam és éreznek irántam.

7. Nem vagyok biztos abban, hogy mit akarok vagy mire van szükségem a kapcsolatokban.

8. Amikor az emberek a preferenciáimat kérdezik, gyakran tanácstalan vagyok.

9. Magamat hibáztatom, ha rosszul mennek a dolgok egy kapcsolatban.

10. Sokat kérek bocsánatot.

11. Magabiztos vagyok, de gondoskodó.

12. Küzdök, még akkor is, ha a feladatok kihívást jelentenek.

13. Büszkébb vagyok az eredményeimre, ha keményen meg kell dolgoznom értük.

14. Felismerem a korlátaimat anélkül, hogy rosszul érezném magam.

15. Szívesen elismerem a hibáimat, ha az javít egy helyzeten.

16. Hiszem, hogy mindkét partner hozzájárul egy kapcsolat sikeréhez vagy kudarcához.

17. Képes vagyok visszafogni magam, amikor azt mondják, hogy nagyképű vagyok.

18. Szeretek nagyot álmodni, de nem a kapcsolataim rovására.

19. Bármikor szívesebben adok, mint kapok.

20. A kudarcok ellenére hiszek magamban.

21. Könnyen manipulálom az embereket.

22. Ragaszkodom ahhoz, hogy megkapjam a nekem kijáró tiszteletet.

23. Nagyon sokat várok el másoktól.

24. Soha nem leszek elégedett, amíg nem kapok meg mindent, amit megérdemlek.

25. Titokban azt hiszem, hogy jobb vagyok, mint a legtöbb ember.

26. Rendkívül dühös leszek, ha kritizálnak.

27. Eléggé felhúzom magam, ha az emberek nem veszik észre, milyen benyomást keltek nyilvánosan..

28. Képes vagyok a felvágásra, ha lehetőségem van rá.

29. Erős bennem a hatalomvágy.

30. Sok mindenben jobb vagyok, mint a legtöbb ember.


HA KÉSZ, ÉS TÉNYLEG CSAK AKKOR, számold össze a pontjaidat:

1. csoport: Add össze az 1-10. kérdésekre adott pontszámokat, mennyi ennek az összpontszáma?

2. csoport: Add össze a 11-20. kérdésekre adott pontszámokat, mennyi ennek az összpontszáma?

3. csoport: Add össze a 21-30. kérdésekre adott pontszámokat, mennyi ennek az összpontszáma?


A skála három "faktorra" bomlik. Gondolj ezekre úgy, mint három nagy halomra, amelyekbe a tételek matematikailag tartoznak. Mindhárom a narcizmushoz (vagy annak hiányához) kapcsolódik. De drámaian eltérő viselkedésmintákat jósolnak. Az egyes faktorok egyben a spektrumon elfoglalt különböző pozíciók durva mutatói is.


a nárcizmus spektruma. nárcisztikus, narcisztikus, narcizmus, teszt, Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online

Az első csoport összpontszáma a spektrum baloldalán való elhelyezkedésedet jelzi, és a (a narcizmus hiányát mutatja. A második a középre vagyis az egészséges narcizmusra való hajlamodat tükrözi. A harmadik pedig nagyjából megadja, hogy mennyire vagy jobbra a skálán, tehát ez az extrém narcizmus mutatója.


Mint azt valószínűleg Te is láthatod, az egyetlen tényező, amelyben jó magas pontszámot elérni, az a középső csoport, az egészséges narcizmus. Ez azért van, mert a skálát úgy alakították ki, hogy tükrözze a spektrumot. A szélsőségek (a túl kevés és a túl sok narcizmus) okozzák a bajt.

Íme egy gyors útmutató arról, hogy mit jelentenek a pontszámaid:


Megfelelő mennyiségű a narcizmus?

A második csoport pontszáma legalább 43? Ha nem, akkor olvasd el Narcizmushiány című szakaszt lentebb. Ha 43 vagy magasabb pontszámot értél el, és ez a pontszám magasabb, mint a másik két csoport pontszáma, akkor olvasd el az Egészséges narcizmus szakaszt. Ekkor pontosan ott vagy, ahol lenni szeretnél, a spektrumon az 5 pont körül.


Túl kevés a narcizmus?

Az első csoport pontszáma magasabb, mint 35? Ha igen, és magasabb, mint a másik két csoport pontszáma, akkor Te a skála alsó szakaszán, az 1-3-as pontok körül helyezkedsz el. Olvasd el Narcizmushiány című szakaszt lentebb.

Túl sok a narcizmus?

A harmadik csoport pontszáma 35 vagy magasabb? Ha igen, olvasd el az Extrém narcizmus részt lentebb. Egy jó ökölszabály: ha magas pontszámot értél el az Extrém narcizmusban, akkor a spektrumon legalább 7 vagy 8 körül vagy, függetlenül a többi csoport pontszámától.

Ez azért van, mert a skálát azzal a feltételezéssel tervezték, hogy az egészségtelen narcisztikusok mindenben a lehető legjobb színben tüntetik fel magukat (ez a szokásos hozzáállásuk a papír-ceruza tesztekhez). Ez azt jelenti, hogy az egészséges narcizmusban és az extrém narcizmusban is magas pontszámot érnének el.


Tabudöntögetés, vegyél részt kutatásunkban tabukról, tévhitekről! Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, online, Budapest, Blaha, Normafa

Ahhoz, hogy pontosan meghatározhasd, hogy hol helyezkedsz el a spektrumon, egy kicsit még tovább kell menni. Jelenleg talán van egy hozzávetőleges elképzelésed arról, hogy hová tartozol. További információk nélkül viszont nehéz különbséget tenni a 2 és a 3 vagy a 7 és a 8 között. Ha pedig azon ritka emberek közé tartozol, akik például magas pontszámot értek el az extrém narcizmus és a narcizmushiány esetén, akkor egy kicsit mélyebbre kell ásnod. Vizsgáljuk meg az egyes pontszámokat, sorban.


Narcizmushiány: Félelem a különlegességtől


A Narcizmushiány átlagos pontszáma 28. Ha 28 és 34 közötti (vagy annál alacsonyabb) pontszámot értél el, akkor jól állsz. De ahogy a pontszámok emelkednek, úgy számíthatsz arra, hogy egyre több problémával szembesülsz.


Azok az emberek, akik magas (35 vagy magasabb) pontszámot érnek el ebben a csoportban: - alacsony önbecsüléstől szenvednek,

- alárendelik magukat a partnerük kívánságainak és igényeinek,

- érdemtelennek/jogosulatlannak érzik magukat,

- nehezen tudnak érzelmi támogatást adni és kapni,

- pesszimistának érzik magukat,

- szerények,

- szorongónak, depressziósnak és érzelmileg törékenynek érzik magukat.

A két állítás, amely a legjobban jellemzi ezt a csoportot, a következő: "nem vagyok biztos abban, hogy mit akarok vagy mire van szükségem a kapcsolataimban" és "amikor az emberek a preferenciáimat kérdezik, gyakran tanácstalan vagyok".


Ha 35 és 41 közötti pontszámot értél el, akkor valószínűleg a 2-es pontnál helyezkedsz el a skálán. Ha 42 vagy annál magasabb pontszámot értél el, akkor pedig az egyesnél. Azoknak az embereknek a nagy többsége, akik magas pontszámot érnek el ebben a tényezőben, a másik kettő csoportban nem kapnak magas pontszámot. Tehát, ha magas pontszámot értél el ebben a csoportban, akkor valószínűleg ez lesz az egyetlen magas pontszámod.


Ha 28 vagy annál alacsonyabb pontot értél el, akkor elég jó formában vagy; legalább el tudod viselni, hogy elég különlegesnek érezd magad, és hogy ez időről időre előnyödre váljon neked és azoknak, akiket szeretsz. Képzeld el magad a skála 3-as pontja környékén. Talán még az is lehet, hogy ennél magasabb. De hogy ezt kiderítsük, meg kell vizsgálnunk az egészséges narcizmus pontszámod.


Egészséges narcizmus: Különleges örömök


Az egészséges narcizmus átlaga 39. Ha jóval ez alatt, 35 vagy az alatti értéket értél el, akkor az előbb említett 3-as ponton állsz a skálán - ugyanis az itt elért alacsonyabb pontszám csak megerősíti, hogy nem feltétlenül élvezed, hogy különlegesnek érzed magad (bár lehet, hogy tolerálod).


Ha legalább átlagos eredményt ért el, akkor gratulálok: helyezd magad a spektrumon a 4. ponthoz. Felfelé haladsz! Ha legalább 43 és 46 közötti pontszámot kaptál, akkor add magadnak az 5-ös pontot. Ha 47 vagy magasabb pontszámot ért el, akkor pedig a 6-os értéket.

Most jön a jó hír. Azok az emberek, akik magasabb pontszámot érnek el ebben a csoportban, általában:

- nyugodtak, optimisták és vidámak,

- magas önbecsüléssel rendelkeznek,

- kiválóan képesek érzelmi támogatást adni és kapni,

- úgy érzik, hogy az életnek célja van,

- önfegyelemmel bírnak,

- bíznak, élvezik a közelséget és az érzelmi intimitást,

- érdemesnek érzik magukat, de nem feljogosítottnak.


Az egészséges narcizmust leginkább meghatározó két állítás a következő: "szeretek nagyot álmodni, de nem a kapcsolataim rovására" és "képes vagyok visszafogni magam, amikor az emberek azt mondják, hogy kezdek nagyképű lenni".


Érdekes módon a magas egészséges narcizmus pontszámmal rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel tartják nemcsak magukat különlegesnek (például vonzóbbnak és intelligensebbnek, kevésbé önzőnek vagy türelmetlennek, mint a legtöbb ember), hanem a partnereiket is jobbnak látják másoknál. Ők valóban rózsaszín szemüvegen keresztül látják magukat - és az embereket, akiket szeretnek.


Kivéve, ha a következő csoportban is magas pontszámot kapnak. Ha idáig eljutottál, akkor készen állsz a nagy felfedezésre. Átcsúsztál a skála közepén?


Extrém narcizmus: A különlegeshez való ragaszkodás


Az átlagos extrém narcizmus pontszám 27. A legtöbb ember nem ért egyet vagy semlegesnek érzi magát a faktor elemeinek többségével kapcsolatban. Ha 27 vagy annál alacsonyabb pontszámot értél el, akkor a spektrumbecslését ott tarthatod, ahová eddig kalkuláltad. Viszont amint az emberek magasabb pontszámot érnek el az extrém narcizmus csoportban, a problémák gyűlni kezdenek.


Ha 35 és 41 közötti pontszámot kaptál, tekintsd magad 7-es pontúnak a skálán. Ha 42 pontot ért el, vagy annál többet, adj magadnak 8-as értéket. A 9-es pont belép a patológia területére. Nem használható önbevallásos mérés a személyiségzavar diagnosztizálására. Ez nem elég pontos - és a hivatalos diagnózis felállításához szakemberre van szükség. De ha 42-nél magasabb pontszámot értél el, akkor valószínűleg érdemes ennek utánajárni.


Az extrém narcizmus csoportban magas pontszámot elérők általában:

- ingadozó önértékeléssel rendelkeznek,

- nehezen tudnak érzelmi támogatást adni és kapni,

- feljogosítottnak érzik magukat, manipulatívak és elismerést keresnek,

- jobbnak látják magukat a partnerüknél (és szinte mindenki másnál),

- vitatkozónak, nem együttműködőnek és önzőnek tűnnek,

- érzelemmentesnek tűnnek (a dühöngéstől és az izgalomkereséstől eltekintve),

- jelentős konfliktusokat tapasztalnak a munkahelyükön (is).


A két állítás, amely leginkább meghatározza ezt a csoportot: "titokban azt hiszem, hogy jobb vagyok, mint a legtöbb ember" és "soha nem leszek elégedett, amíg nem kapok meg mindent, amit megérdemlek".


Az extrém narcizmusban magas pontszámot elérő emberek valamivel egészségesebbnek tűnnek, mint a narcizmushiányos emberek; például optimistábbak, és úgy tűnik, szeretik az életüket és önmagukat (olyan állításokat választanak, mint például "Ha az életemet nézem, elégedett vagyok azzal, ahogy a dolgok alakultak"). Azt is állítják, hogy kevésbé szoronganak és depressziósak, mint a skála alsó szakaszában lévő emberek. A látszólagos erősségeik mintázata azonban elhalványul a középen elhelyezkedő emberek által mutatott adottságokhoz képest. Az egójuk törékeny és könnyen összetörik; úgy védik magukat, hogy dicsekszenek az adottságaikkal, vagy másokat hibáztatnak (vagy akár támadnak is rájuk), ha az önképük veszélybe kerül. A kapcsolataik pedig egyértelműen szenvednek a másokkal való vitatkozó, nemtörődöm hozzáállásuktól.

De mi van, ha nem illeszkedsz a normál mintához?

Ritkán előfordul, hogy az emberek magas pontszámot érnek el a narcizmushiányos, illetve az extrém narcizmusban is. Ha a Te pontszámaid ezt a mintát tükrözik, akkor valószínűleg ez azt jelenti, hogy Te az értéktelenség és a felsőbbrendűség érzésének szélsőségei között ingadozol.

Még ha nem is mondod ki, lehet, hogy hihetetlenül grandiózus álmaid vannak, általában arról, hogy Te vagy a főnök, vagy megmutatod az embereknek, hogy jobb vagy náluk.


A legtöbb ember, aki magas pontszámot ér el az extrém narcizmusban, soha nem gondolná, hogy egyetértene a "gyakran hagyatkozom mások véleményére" állítással. Hasonlóképpen, az erős narcizmushiánnyal rendelkező emberek többsége teljesen méltatlannak érzi magát - ami a feljogosítottság szöges ellentéte.


Ha azonban az önbizalom-hiányos, visszahúzódó stílus a düh, az irigység és a szélsőséges jogosultságok mintájával párosul, mindkét érték megemelkedik. Ez az introvertált (rejtett) narcizmus jellemzője. Ha ezt a mintát mutatod, akkor erősen narcisztikus vagy, de vagy természetednél fogva introvertált, vagy pedig a kudarcok sorozata vert le.


A spektrumon legalább a 7-es szint körül vagy; de még magasabban, ha 42 vagy annál magasabb pontszámot értél el az extrém narcizmus csoportban. Ez a minta nem szokatlan, ha fejben mindenkinél felsőbbrendűnek érzed magad, de a világ nem hajlandó megerősíteni a véleményedet. Úgy nézel ki, mint akiből hiányzik a narcizmus, de a valóságban valószínűleg ragaszkodsz ahhoz, hogy különlegesnek érezd magad - viszont nem kapsz elég figyelmet ahhoz, hogy tápláld a szokásaid. A hozzád közel álló emberek ismerik a feljogosultságodat és az arroganciádat, azonban a munkatársaid valószínűleg egy szorongástól és önbizalomhiánytól terhelt embert látnak.


Mostanra már sokkal világosabb elképzelésed lehet arról, hogy Te és a szeretteid hol helyezkedtek el a spektrumon. Olvass tovább a témában!


Forrás: Craig Malkin - Rethinking Narcissism


Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online


Tel: +36 70 602 9987


Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:



Lehet egészséges a nárcizmus?

Lehet egészséges a narcizmus? nárcisztikus, narcisztikus, narcizmus, teszt, Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online

„Micsoda egy nárcisztikus alak!” Az utóbbi években a nárcisztikus szó bekerült a szókincsünkbe a negatív jelzők közé, mint a pökhendi és az öntelt szinonimája. Rettegünk, mint valami kegyetlen kórságtól, nehogy ránk süssék a bélyeget: „nárcisztikus”. De vajon tényleg ennyire negatív a nárcizmus?


A nárcisztikus személyiségzavar diagnózisa valóban meglehetősen negatív: jellemzi az arrogancia, a folyamatos csodálat iránti igény, önmaguk előtérbe helyezése, és ami a legfontosabb, az empátia hiánya mások iránt. Mindemellett a nárcizmus nem egy negatív pszichológiai terminus, hanem egy spektrum mentén értelmezhető...


Hogyan hat a kapcsolataidra a kötődési stílusod?

Hogyan hat a kapcsolataidra a kötődési stílusod? Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online

A kötődéselmélet azt állítja, hogy mindannyiunknak van egy domináns kötődési stílusa, amely nagyon fiatal korunkban alakult ki. Az elmélet szerint az, hogy a korai kapcsolatainkban az elsődleges gondozóink hogyan reagáltak a szükségleteidre, nagy szerepet játszik későbbi kapcsolataink alakulásában. Hiszen formált bennünk egy kötődési stílust, amely felnőtt korunkban alapul szolgál ahhoz, hogy hogyan viszonyulunk a körülöttünk lévő emberekhez - nevezetesen a közeli barátainkhoz és szerelmi partnereinkhez.


Ismerd meg a szeretetnyelved!

szeretetnyelvek, teszt, Gary Chapman 5 szeretetnyelv, elismerő szavak, minőségi idő, szívességek, ajándékok, testi érintés, Dr Balázs Bernadett pszichológus, Budapest, Blaha, Normafa

A következő teszt segítségével könnyedén kiderítheted, mi a te szeretetnyelved: vajon az elismerő szavak, a minőségi idő, az ajándékozás, a szívesség vagy a testi érintés?


Önmagadban higgy, ne a fogyókúrában! - Egészséges testkép, egészséges énkép


Önmagadban higgy, ne a fogyókúrában! Egészséges testkép, egészséges énkép, Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, Budapest, Blaha, Normafa, online

Ha január, akkor fogadalmak? És ha fogadalmak, akkor fogyókúra? Hányszor fogadtad ezt már meg? Mi történt, hogyan alakultak? Hoztak valódi változást – valódi szemléletváltást? Én most egy szemléletváltásra invitállak, mellyel más szemmel nézel ezután a testedre, önmagadra. Olvass tovább...



Tabudöntögetés, vegyél részt kutatásunkban tabukról, tévhitekről! Dr Balázs Bernadett pszichológus, psychologist, online, Budapest, Blaha, Normafa


28,653 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page