Klímatüntetés 2019. szeptemberében Budapesten
Megjelent a környezetpszichológiai kutatásunkról szóló cikk a Másfélfok oldalán:
A klímasztrájk és a hétköznapi takarékosság között. Generációs eltérések a környezettudatos cselekvésben Magyarországon
Noha a klímatüntetéseket és a tudományos felméréseket nézve a fiatalok jobban aggódnak a klímaváltozás miatt, az ELTE PPK egyik friss kutatása alapján úgy tűnik, hogy amikor az egyéni cselekvésről van szó, a háttérben takarékoskodó idősebb generációk az aktívabbak itthon. A környezetre és az éghajlatra kevésbé ártalmas mindennapok mögött sokféle szempontrendszer sejlik fel: a természethez közelebb lakók és a szerényebb anyagi lehetőségek, vagy szocializáció miatt jobban spórolók mértékletesebben bánnak a környezeti erőforrásokkal, míg a húszas éveikben járó fiatalok aktívabban képviselik a környezetvédelem fontosságát a közbeszédben. Minden generációnak megvan ugyanakkor a maga erőssége és gyengesége a cselekvés területén, a kérdőív eredményei alapján fel lehet térképezni a beavatkozási pontokat és a hatékony stratégiákat. Bizonyos viselkedéseket az sem igazán befolyásol, hogy a különböző generációk – szülők és gyerekek – egy családban és háztartásban élnek. Balázs Bernadett és Ágoston-Kostyál Csilla összefoglalója. Ma a világon közel 8 milliárd ember él, és ez a szám rohamosan növekszik, 2050-re megközelítheti a 10 milliárd főt. A populáció növekedésével együtt nő a környezeti károsítás: túlhasználjuk, kizsákmányoljuk erőforrásainkat, az emberi eredetű üvegházhatású-gázkibocsátásokkal pedig kritikus gyorsasággal melegítjük a légkört.
Az egyes háztartások fogyasztási és életmódbeli szokásainak megváltoztatása jelentős mértékben hozzájárulhat a globális felmelegedés hatásainak mérsékléséhez. Kulcsfontosságú tehát megértenünk, hogy mi ösztönzi az embereket a környezettudatos cselekvésre, hiszen a sok milliárd ember apró, mindennapi döntései kumulálódnak, és végül meghatározzák mindannyiunk sorsát.
Az ELTE-n végzett kérdőíves kutatásunk (részletek és adatok a cikk végén) célja az volt, hogy megvizsgáljuk a különböző környezettudatos viselkedéseket a lakosság szélesebb körében, elsősorban az életkori különbségekre fókuszálva, ezen belül is egy speciális szituációban: szülő-gyerek kapcsolatban.
Sokat számít milyen környezetben lakunk, és mennyit keresünk
Több mint 7000 fő kérdőíves (de nem reprezentatív) adatait vizsgálva először is megállapítottuk, hogy társadalmi különbségek fedezhetők fel a demográfiai eredmények alapján. Úgy tűnik, hogy
a lakhely és az anyagi helyzet befolyással van a környezettudatos viselkedésre...
olvass tovább: https://masfelfok.hu/2022/03/23/klimasztrajk-hetkoznapi-takarekossag-kozott-generacios-elteresek-kornyezettudatos-cselekves-magyarorszag/
Ha szeretnéd alaposabban megismerni az eredményeket, olvasd el ezt is:
Társadalmi (generációs) különbségek a környezetpszichológiai kérdésekben
Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
Comments