Legyen szó akár a személyes, akár az üzleti életünkről, a célok meghatározása kardinális kérdés. A céltalanság legtöbbször feszültséghez, zavarhoz vezet, hiszen szeretünk haladni valami felé. Káosz esetén már egy jó akcióterv is megnyugvást hoz - higgadtan pedig tisztábban látunk, emiatt még hatékonyabban érhetjük el a kitűzött célunk.
Szóval, hogyan lesz a vágyadból cél?
A jó célnak, vagyis a smart, okos célnak legalább öt eleme van: konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött.
Na, de mielőtt megnézzük ezeket az elemeket! Először is: Mi a vágyad?
És itt egy tipikus válasz: “Én csak boldog szeretnék lenni.” Sajnos, ez a vágy nem tehető céllá. Egyrészt, mint az előző videóban szó volt róla, ebben a megfogalmazásban nincs elég energia, hajtóerő. Másrészt, van egy meglepő hírem: lehet már most is boldog vagy!!
Ez most elég provokatívan hangzik, de gondolj csak bele! Ha minden nap boldog vagy, akkor lesz az alap, az lesz a hétköznap. Lehet csak akkor jössz rá, hogy milyen jó volt, amikor már elveszítetted. És csak akkor döbbensz rá, hogy igazából boldog voltál, csak nem tudtad… Szóval, a boldogság a tudatosságon is múlik, illetve a hasonítási alapon. Érezhetjük magunkat szörnyen egy csodás tengerparton, és lehetünk boldogok egy utcai padon, amikor az őszi napfény melengeti lelkünk.
Ahelyett, hogy csak boldog akarsz lenni, gondold végig, hogy mi tesz boldoggá!
Most boldoggá tenne, ha... és fejezd be a mondatot!
...ha jobban beszélnék angolul.
...ha több ügyfelem lenne.
...ha jobb formában lennék.
Határozd meg az irányt minél konkrétabban! Mit akarsz elérni? Lehet-e ezt a célt még kisebb célokra bontani? Ugyanis minél konkrétabb egy cél, annál hatékonyabb.
Fontos, hogy a célod mérhető legyen! Egyrészt, lásd, hogy hol tartasz. Másrészt, tudd, hogy odaértél - és akkor ünnepeld meg azt! Meglepően sok dolgot lehet számokká konvertálni. Például egy álláskereső esetében a beadott pályázatok számával lehet mérni, míg a fittség szempontjából a lefutott vagy legyalogolt kilométerek számával. Vagy ha könyvet akarsz írni, akkor a megírt oldalak számával.
Ehhez egy tipp, amit egy sportolótól tanultam: ne azt tűzd ki célul, hogy minden nap 1 órát mozogsz, hanem heti vagy havi egységekben gondolkozz, hiszen vannak jobb és rosszabb napok. Ezt még annyival egészíteném ki, hogy visszafelé számolj, azt lásd, hogy minden nappal egyre kevesebb van hátra, egyre közelebb vagy a célodhoz.
Sarkalatos pont, hogy a cél elérhető legyen, tehát észszerű és megvalósítható. Ha túl magasra teszed a lécet, az túl nagy nyomást fog rád helyezni, emiatt útközben könnyebben feladhatod. Ha például minden nap szeretnél egy órát sportolni, maradj a realitás talaján, és havi 30 helyett csak 20 órát tűzz ki célul, heti kétszer simán közbejöhet valami - és akkor csak feszültséget vagy csalódást fog okozni, hogy nem tartod magad a tervedhez. Viszont, ha túl alacsonyra teszed a mércét, akkor elmaradhat a kihívás megugrásából származó öröm.
A cél legyen releváns, számodra fontos, az értékrendedbe illő és a többi céloddal összeegyeztethető. Olyan célt válasszunk magunknak, amiért mi tudunk tenni. Például, hogy előléptessenek egy munkahelyen nem igazi cél, hiszen nem csak rajtunk múlik. Lehet mi mindent megteszünk ennek érdekében, de a főnökünk mégis máshogyan dönt. Emellett a cél ne a környezetünk elvárásait tükrözze: tényleg mi akarunk 50 kilósak lenni, vagy ez egy külső nyomás, társadalmi elvárás? Tényleg én akarok megtanulni angolul, vagy a főnököm várja el tőlem?
A cél legyen egy időponthoz kötve. A célra szánt időtartam észszerűen legyen kijelölve, hogy ez alatt tényleg megvalósítható legyen. Tehát összegezve: az okos cél: konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött. Például: A célom, hogy jobb formában legyek. Ezért a következő 1 hónapban, 2022.01.30-ig, 20 órát sportolok, mert az egészség számomra nagyon fontos.
És amit nem lehet elégszer hangsúlyozni: ÍRD LE A CÉLOD! Írd le egy papírra és tedd ki egy látható helyre. Hogy szem előtt legyen, hogy emlékeztessen mi felé haladsz. Én emellett szoktam készíteni grafikonokat is, megjelölve a vertikális tengelyen a cél számszerűsített értékét, pl 20 óra, a horizontális tengelyen pedig az időt, pl 30 nap. Ezt a két metszeti pontot összekötöm, ez a vonal az ideális, egyenletes haladást szemlélteti. Aztán minden nap bejelölöm, hogy aznap mennyit haladtam, tehát a lefelé futó görbe a hátralévő órák számát mutatja.
És végül, de nem utolsósorban. ÜNNEPELD MEG A SIKERED! Jutalmazd meg magad a kitartásodért, amiért végigcsináltad és elérted a célod. A jutalmazás jelentőségéről bővebben egy következő videóban lesz szó. Ha kíváncsi vagy, és szeretnél még többet tanulni önmagadról, nézd meg a többi anyagot is!
Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
Comments