Február lelki tartalma
- Dr Bernadett Balazs
- Feb 28, 2022
- 2 min read
Updated: Dec 24, 2024

Február a keresztény hagyományban Böjtelő, illetve Boldogasszony, a népi hagyományban a Jégbontó hava. Meghatározó eleme a levegő. A hónap a fagy és a lágyulás váltakozásában zajlik, fordulópont a télben, kettősség, ellentmondás, ellentétek harca van jelen: felbomlóban és elmúlóban a régi rendet is szimbolizáló tél, oldódóban a keménység, de a mozgás még céltalan. Aktív, férfias, szellemi energiák megjelenésének az ideje, amit az álmok, ideák, rendbontó, lázadó tervek jellemeznek. Február a farsang időszaka is, vidám, mulatságokkal, menyegzőkkel, bálokkal teli időszak, amikor az emberek tobzódnak az élvezetekben, és mindabban, ami „zsírossá" teszi a testet-lelket. A farsangban megjelenik a tél-tavasz küzdelme, a meghaló és újra feltámadó természet, a káosz-rend párharca, dőzsölés-böjt ellentéte, illetve a sors, a változás, ami ellen hiába lázadunk.
Előkerül a maszk, amelynek kettős üzenete is van. Egyrészt segít megélni az elnyomott, elhanyagolt, árnyékos oldalunkat, s ezzel felszabadítja a gátlásokat. A jelmez segítségével megjeleníthetjük titkolt, vágyott legbelsőbb önmagunkat, ideálunkat. A maszk másként lehetővé teszi, hogy megmutassuk magunkból mindazt, amit a hétköznapok szokásrendje rosszall vagy megtilt. Közöttük lehetnek értékes tulajdonságok is, sőt a maszk szimbolizálhatja személyiségünk legbelsőbb lényegét is.
Február fordulat a télben, a rend felbomlásának ideje. A januári keménység, kötöttség engedni kezd, „lélegezni" kezd a föld, a fagy az enyhülettel váltakozik. A sár a rendezetlenség, kuszaság, amelyben elindul a mozgás, de még céltalanul. Az igazi célratörő mozgás, aktivitás még várat magára.
Februárnak, azaz a Vízöntő hónapjának szimbóluma két párhuzamos hullámvonal, ami az óegyiptomi hieroglifa alapján a vizet jelképezi, ezt önti ki a vízhordó mitológiai alakja. A víz az intuitív tudást jelképezi, ám a hónap eleme a levegő, amely férfias, aktív tulajdonságokkal jellemezhető. A levegőhöz kapcsolódóan a szabadságot, az ideák világát szimbolizálja, a szellemi erőket: az ember az ideák, álmok, vágyak világában él. Tervezi a jövőt, de még nem cselekszik aktívan.
Pszichológiai vonatkozások: káosz és rendezettség közötti kapcsolat és átmenet elősegítése, a személyiség ráhangolása a változásra, a praktikus intelligencia fejlesztése. Tünetileg: légvárakban, ideákban, álmokban élés; gyenge helyzetfelismerő képesség; irracionalitás, életmódbeli merevség, érzelmi visszafogottság. Művészetterápiás cél: a visszahúzó erőkkel való megküzdés, a túlzott racionalitásból, gondolatiságból történő lassú oldódás, a magányosságból, inkubációs állapotból történő kitörés, az egyéniség kibontakozásának elősegítése.
A februári időszak felvezetése a Kalendáriumból: „Pál fordulásával végérvényes az újulás, annak első grádicsára lép a lét. Gyertyaszentelőkor, amikor a Nap »bakugrással« magasabban araszol az égi mezőn, a föld is fölébred, »szuszogni«, »lélegezni« kezd. Bár a Bak még ekkor sem akarja megadni magát: kemény, testet-lelket bénító, feszítő fagyokat hoz az enyhületbe. Fagy és enyhület szinte naponta váltja egymást. [...] A régi ember vele »bomlott« a környezettel, az égi törvényt rúgta föl, a törvényt, amely egész éven át szabályozta, mederben tartotta, mértékesre szabta életét. [...] Előkészítette testét, lelkét a penitenciára, a nagyböjtre, amikor is meg kell »halnia«, hogy a feltámadó húsvéti határral újraszülethessen, megújulhasson benne, általa is a rend".
Forrás: Dr Antalfai Márta - Alkotás és kibontakozás (2016)

Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
Comments