top of page
Writer's pictureDr Bernadett Balazs

Az emberi problémák öt szintje - A segítségnyújtás öt szintje

Updated: Dec 23, 2024



Wiegersma a kompetenciahatárok kijelölésének elsegítése érdekében az emberi problémák öt szintjét különböztette meg azok nehézségi foka szerint. Modellje lehetővé teszi a problémaszintekhez a megfelelő segítségnyújtási formák hozzárendelését. 1. szint: Gyakran adódó mindennapi helyzetek, a hétköznapi életében előforduló problémák vannak jelen. A döntéseket olyan helyzetben kell meghozni, amely egyáltalán nem világos. Bizonytalanság tapasztalható az eredményeket illetően, valamint ellentétes hatások, érdekütközések léphetnek fel. Mégis a választási lehetőségek reálisak és határozottak. A személy önállóan képes dönteni a problémájában, ugyanakkor tájékozódásra van szüksége a választási lehetőségeket és azok következményeire vonatkozóan. Ezen a szinten a megfelelő segítségnyújtási forma az információadás, információs tanácsadás, coaching.


2. szint: Bonyolultabb döntési helyzetek, amelyek jellemzője a nagy mennyiségű információ hiánya, illetve, hogy több ellentétes szempontot kell figyelembe venni egyszerre. A döntés előtt álló személy meglehetősen bizonytalan, reális helyzetértékelés képessége csökkent. Segítségre, támogatásra van szüksége ahhoz, hogy jól megértse a körülményeket, kitűzze a megfelelő célokat, meghatározza az értékeket és jól körülírt megoldásokat válasszon. Az ilyen jellegű problémák igénylik a tanácsadói segítséget, a konzultáció („tanácsadás”), coaching ebben az esetben igazán hatékony.

3. szint: Komoly belső konfliktusok szintje. A választás előtt álló személy bizonytalannak érzi jövőjét, vágyai gyakran nem reálisak, inkonzisztensek, motivációi problémásak, amelyek egy-egy területre korlátozódnak. Ezek krízis helyzetek, ahol az egyensúly megteremtéséhez segítség szükséges, hogy a helyzetét reálisabban értékelje. Elsősorban a kliens feszültségeinek csökkentésére van szükség, mielőtt a problémákkal kezdenénk foglalkozni. Az ilyen jellegű problémák segítése már pszichológusi feladat, ezért a konzultáció („tanácsadás”) javasolt.


4. szint: A döntési problémák neurotikus problémákkal együttesen jelennek meg. A személyiség belső életében mélyen gyökerező problémák kiterjedt körére számíthatunk. A több területre kiterjedő igények, elvárások többnyire nem valóságosak, inkonzisztens vágyak jellemzik. Éretlen kapcsolatok, kapcsolati problémák, nagyfokú aggodalom, szorongás, vagy nagyfokú merevség, visszahúzódás jelenik meg. A döntési problémákra csak akkor lehet megoldást találni, ha a neurotikus problémák már megszűntek. Ezekben az esetekben a pszichoterápia a megfelelő segítségnyújtási mód.


5. szint: Nagymértékű integrációhiány, amely pszichés, vagy organikus patológiával is együttjárhat. A páciens nem képes cselekedeteit összehangolni, képtelen a valóság követelményeihez igazodni. Ez gyakran megakadályozza a probléma megoldását, vagy csak nagyon primitív választást tesz lehetővé. Ezen a szinten a pszichiátriai segítségnyújtás a megfelelő megoldás, lehtőség szerint pszichoterápiával kiegészítve.

A problémádhoz a megfelelő szakembert válaszd, hiszen feltépni a sebeket bárki képes - azonban begyógyítani őket már sokkal kevesebben. Ebben a cikkben szereplő videó is segíthet abban a döntésedben, hogy milyen szakembert válassz:




Tel: +36 70 602 9987


Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:





172 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page