Mi az, amit bárcsak másként csináltál volna?
A megbánás egy nagyon erős érzelem, amelyet a legtöbb ember érzett már, annak ellenére, hogy minden önsegítő tanács állítja, hogy a megbánás butaság, és kerülni kell azt. Arra a kérdésre, hogy „Milyen gyakran tekintesz vissza az életedre, és kívánod azt, hogy bárcsak másképp tetted volna?” a válaszadók mindössze egy százaléka mondta, hogy soha; 82 százalékuk szerint ez olyan kérdés, amelyre legalább alkalmanként gondol (ennek fele része ’gyakran’ vagy ’mindig’ választ adott).
Amikor valami nem úgy sikerül, nem úgy történt, mint szeretted volna, akkor a megbánás és a csalódottság is felmerülhet. Ám a kettő között van különbség. A csalódásnál úgy gondolod, hogy a kimenetel kívül esik a hatáskörödön, nem te kontrolláltad az eseményeket. A megbánásnál azonban úgy érzed, hogy a végkifejlet a saját döntéseid vagy tetteid következménye - más szóval, a te hibád.
Daniel Pink és csapata annak érdekében, hogy többet tudjanak meg a megbánás árnyalatairól, közel 4500 amerikait kérdeztek meg az ezzel kapcsolatos hozzáállásukról. Ezzel egyidejűleg egy weboldalt is indítottak, hogy összegyűjtsék a megbánásokat a világ minden tájáról. A mai napig Pink és csapata több mint 16 000 megbánást gyűjtött össze 105 országban élő embertől. Az American Regret Project a World Regret Survey-vel együttesen a valaha gyűjtött legnagyobb adatkészletet képezi az emberek megbánásairól.
Az egyik legérdekesebb felismerés, hogy egy struktúrát fedeztek fel a megbánások halmazában – ugyanis négy kategóriára bonthatók. Pink szerint mindegyik kategória egy kulcsfontosságú leckére tanít:
1. Alap megbánások
Ezek a megbánások azokat a kudarcokat jelentik, amikor felelősségteljesen, lelkiismeretesen vagy körültekintően kellett volna viselkednünk. Kísér(t)ő gondolat: „Bárcsak beletettem volna az energiát!” Sok pénzügyekkel és egészséggel kapcsolatos megbánás tartozik ebbe a kategóriába.
A lecke: Gondolkozz előre! Tedd bele az energiát! Kezd el most!
2. Tétlenségből fakadó megbánások
Idővel az emberek sokkal nagyobb valószínűséggel bánják meg a tétlenséget – az esélyeket, amelyekkel nem éltek. Olyan lehetőségeket, mint egy vállalkozás beindítása, küzdelem egy igaz szerelemért, vagy akár egy új nyelv vagy hangszer megtanulása. Kísér(t)ő gondolat: „Bárcsak megragadtam volna azt a lehetőséget!” Pink felmérésében a tétlenség megbánása duplája a cselekedetek megbánásának.
A lecke: Hívd fel őt! Utazz el! Indítsd el az üzleted! Állj ki magadért vagy másért!
3. Erkölcsi megbánások
Ez a kategória azokat az időket képviseli, amikor volt választásod, és te a könnyebb utat választottad. Ezek a megbánások adták a legkisebb kategóriát a négy közül, az összes megbánásnak körülbelül csak 10 százalékát teszik ki. Azonban azt találták, hogy bár számuk a legkisebb, változatosságuk a legnagyobb, és gyakran egyénileg is a legfájdalmasabbak. Kísér(t)ő gondolat: „Bárcsak helyesen cselekedtem volna!”
A lecke: Ha kétségeid vannak, válaszd a nehezebb utat!
4. Kapcsolati megbánások
Ezek a megbánások akkor fordulnak elő, amikor elhanyagolod azokat az embereket, akik fontosak számodra, és akik segítenek megteremteni a teljesség érzését. Ezek a megbánások alkották a legnagyobb kategóriát – az emberek óriási mértékben sajnálják a megszakadt vagy meg nem valósult kapcsolatokat. Ezek a megbánások így hangzanak: „Bárcsak nyújtottam volna felé a kezem!”.
Ezek a megbánások lehetnek „nyitott ajtók”, tehát még mindig tehetsz ellene, vagy „zárt ajtók”, amelyekben a körülmények megváltoztatása lehetetlen. Ami gyakran meghiúsítja a kísérleteket a rendbehozásra, az a hibás gondolkodás – nagymértékben túlbecsüli azt, hogy a másik fél mennyire kínosan vagy zavartnak érzi majd magát, miközben alábecsüli, hogy milyen pozitívan reagál valószínűleg.
A lecke: Ha ez egy „zárt ajtók” megbánás, legközelebb csináld jobban! Ha ez egy „nyitott ajtó” megbánás, tegyél most valamit!
A „no regrets” szellemiség szerint nincs mit megbánnunk, hisz így lettünk azzá, akivé váltunk. Pink azonban rámutat, hogy ez egy veszélyes hozzáállás. Felnőtteknél a megbánás valódi hiánya súlyos betegség jele lehet, beleértve egy sor pszichiátriai és neurológiai betegséget. A megbánás valójában az egészséges és érett elme jelzője. Azok az emberek, akik erősen azonosulnak a „no regrets” filozófiával, egyszerűen megtanulhatták, hogyan optimalizálják a megbánást.
Lényegében az élet hiányai erőteljes tanítók, amik rámutatnak arra, amire valóban szükséged van és amit értékelsz: hogy bizonyos mértékig stabilitásra vágysz, hogy fejlődni akarsz és felfedezni a világot és a benne elfoglalt helyedet, hogy helyesen szeretnél cselekedni, és hogy arra vágysz, hogy szeress és kapcsolatba kerülj másokkal.
Mi az, amit bárcsak másként csináltál volna?
Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
Yorumlar