A természet ősszel arra tanít bennünket, hogy az anyagi világtól eltávolodva a szellemiek felé forduljunk. Az ősz átmenet a „káoszból a kozmoszba” - egy új rend kialakulásnak előhírnöke. Az életúton ezt az új rendet a felnőtté válás korszaka jelenti. A természet felkínálja a vertikális dimenzióba történő lelki átfordulást a megújulás lehetőségeként - a külső fény csökken, a belső növekszik.
A természet halálával analóg lelki krízis (személyes érintettség, életesemény hatására) káoszhoz - totális válsághoz -, a személyiség széteséséhez is vezethet. A természet változásaira és a vele párhuzamos lelki történésekre fókuszáló foglalkozások elősegítik a krízisből történő újjászületést.
A misztikus halál szimbolikája az érzékszervi-mozgásos rendszer megváltoztatásában fejeződik ki, ami egyben új dimenziót tár elénk. Ez az újabb dimenzió, amit az ősz kínál, az anyagi javaktól (egyben a horizontális dimenziótól) való eltávolodás, melynek hatására egy addig nem érzékelhető nézőpontból, a szellemi dimenzióból tekinthetünk az életünkre és a világra.
Az ősz termésében, a magban benne van a hierogamia - a misztikus egyesülés -, ég és föld násza és az áldozat is. Ebben a folyamatban a fentiekben említett két dimenzió integrálódásával is találkozhatunk. A halál nem abszolút enyészet, ahogy ma a modern világban felfogják. A halál a vetőmaggal azonosul, amely új növényeknek ad majd életet. A mag a földbe kerül (földanyai princípium), a beavatási rítusoknál az ifjú a szörny gyomrába, lásd a Bibliában (Jónás könyve, 2,1), illetve Babics Mihály versében (Jónás könyve). Az újjászületés első lépése: vissza a kezdetekhez, az egységhez.
Az ősz kritikus a kötődési problémákkal küzdőknek: megjelenhet a deprimált hangulat, motivációhiány, sőt a depresszió is, illetve aktiválódhatnak a pszichoszomatikus betegségek. Az ősz, azon belül is a szeptember a befelé fordulás kezdete, átmeneti, nehéz, kritikus időszak.
A különböző évszakokban, akárcsak az életszakaszokban, különböző pszichés funkciók aktiválódnak. Ahogy a külső fény csökken, úgy növekszik a „belső”. Ahogy a gyümölcs és a mag őrzi a belső életet, belül bennünk is ott van a nyár tüze, a fény, a lelki dinamika. Ellentétes mozgással találkozhatunk: a külső mozgás helyét (nyár) a szellemi aktivitás veszi át. Ez a belső mozgás, a szellemi aktivitás az ősz folyamán decemberre teljesedik ki, vele párhuzamosan az intuitív funkció is aktiválódik. Az ősz lelki anyagcserefolyamatában a belső válik külsővé, a külső pedig belsővé. Ahogy a természetben tetten érhetjük, a személyiség fejlődése is kétirányú, kifelé és befelé ható.
A fiatal felnőttkorból az érett felnőttkorba lépés hasonló a szőlő borrá válási folyamatához. A természetben tetten érhető átalakulás az emberi lélekben különleges alkímiai átváltozásokon keresztül valósul meg. Ennek elősegítését is szolgálja a művészetterápiás módszerünk őszi tematikai egysége, amelynek egyik lényeges aspektusa a veszteségek feldolgozása és elfogadásának átélése, valamint az értékek továbbörökítésének alkotásban történő megjelenítése, továbbá a változásokra történő hangolódás: a halál és újjászületés rítusa a természetben és a személyiségben.
A természet halála egyetemes, a kollektív tudattalanhoz kapcsolódó érzéseket érint. Az őszi foglalkozások során a természet változásának megidézéséhez kapcsoljuk a verset és a zenét, mindkét művészeti ág szintén archetipikus érzéseket mozgósít, amelyek aktiválják a személyes tudattalan komplexusait: itt és most, ősszel, halottak napjának közelében megérinti a személyes veszteségeket, traumákat is.
Majd az alkotófolyamatban a személyes tudattalan élményei ismét visszakerülnek - a módszer speciális tematikájának köszönhetően - a kollektív tudattalanba, azaz megszólaltatják annak úgynevezett gyógyító archetípusait. Példaként hozott témasor: ősz, elmúlás, mag, születés, karácsony, Madonna a gyermekkel. A halál, majd az újjászületés átélésével a traumafeldolgozás útja a szellemi dimenziókat érinti. Ebben a folyamatban találkozhatunk Jung gondolatával, miszerint a szellemi dimenziókhoz a tudattalanon keresztül kapcsolódunk.
Az ősz lélektani megközelítésből lehetőséget teremt a legtöbb, pszichológiailag releváns életérzés és életesemény feldolgozásához. Méghozzá olyanokéhoz, amelyek könnyen testi-lelki betegségbe sodorhatnak bennünket. Az ősz a kötődések, függőség, kötelék és mindezektől el- és leválás témáját is érinti. Központi szerepet játszanak az életünkben, ha nem erről szól maga az életünk. Feldolgozandó témák a művészetterápiában: veszteségek, búcsúzás, magány, az elmúlás érzésének megjelenítése, a halálhoz, közte a saját halálunkhoz való viszony is. E témák feldolgozása a módszerben kettős irányú: egyrészt az emberiség egészét érintő, örökké visszatérő egyetemes érzések átélésének, másrészt a saját, szubjektíven megélt életesemények, életérzések megjelenítése az alkotófolyamatban.
Az elmúlást szimbolizáló őszi hónapokra történő ráhangolódás segíti a korábban átélt, ám még nem integrált traumák katartikus újraéledését, majd annak az alkotófolyamatban történő feldolgozását. Mindezt nagymértékben segíti a kollektív tudattalant „görög kórusként” megjelenítő csoport részvevő jelenléte.
A természettel (esetünkben az ősz üzenetével) analóg lelki élmények aktiválása a módszer segítségével beindítja a személyiségen belül azt a pszichodinamikai folyamatot, amely a regresszió, rekreáció, integráció lépcsőfokain át hozza létre az individuációhoz szükséges minőségi változást. Az emberi lélek működésének olyan törvényszerűségei kapcsolódnak az elmúlás, veszteségek, a kötődési-leválási traumák köréhez, amelyek talán a legátfogóbban és legmélyebben feldolgozott témái a pszichológiának. Ám mindeme élmények megoldási, feldolgozási módja - bármilyen színes és széles spektrumú is a pszichoterápiás módszerek palettája - még hiányosságokat rejt magában. Ezért a módszer fontos szerepet tölt be ezen a téren is.
Forrás: Dr Antalfai Márta - Alkotás és kibontakozás (2016)
Olvass tovább: A tavasz jelentősége lelki életünkben A nyár jelentősége lelki életünkben A tél jelentősége lelki életünkben Ha tetszett, és szeretnél még többet olvasni a témáról, akkor
csatlakozz az Art Therapy facebook oldalamhoz!
Tel: +36 70 602 9987
Egyéni tanácsadás, művészetterápia, coaching:
Comments